fbpx
SzerzőSzerző: Jeffrey CammackFrissítve: szeptember 24, 2019

Utolsó frissítés szeptember 24, 2019

Jeffrey Cammack

Minden olyan kísérlet, amely a technikai elemzés kezdeteinek feltérképezésére irányul, a Dow-elmélethez vezetheti az olvasót. Ma mindaz, amit a technikai elemzésről tudunk, a Dow-elméleten alapszik. Olyan általános szabályokat és elveket tartalmaz, amelyek segítenek abban, hogy a piacról származó különböző árfolyamadatokkal foglalkozzunk.

Charles H. Dow a 19. században fektette le a Dow-elméletet és először részvényárfolyamok mozgásának leírására használta. De mivel a Dow-elmélet segít megállapítani a piac irányát, olyan univerzális eszközzé vált, amely más instrumentumokra is alkalmazható, mint például a Forex.

A Dow-elmélet a Dow Jones ipari átlagot (DJIA) a Dow Jones szállítási átlaggal (DJTA) hasonlítja össze. Használatával azonosítani tudjuk, hogy egy technikai bika piacon vagy egy technikai medve piacon vagyunk. Akkor erősíthetjük meg, hogy technikai bika piacról vagy medve piacról van szó, ha a DJIA trendje megegyezik a DJTA trendjével.

A Dow-elmélet alapvetően a piac általános egészségének mutatója. A Dow-elmélet jó bevezetés a piac mozgatórugóinak tanulmányozására. A traderek számára ötleteket ad arra, hogy hol találnak kereskedési lehetőségeket néhány alapvető elvre támaszkodva. A Dow-elmélet a következő hat alapelvet tartalmazza:

  1. Minden beárazódik.
  2. A piacnak három trendje van.
  3. A trendeknek három fázisuk van.
  4. Az átlagoknak meg kell erősíteniük egymást.
  5. A volumennek meg kell erősítenie a trendet.
  6. A trend feltételezhetően mindaddig érvényes, amíg egyértelmű jelzést nem adott arról, hogy megfordult.

Minden beárazódik

A Dow-elmélet szerint az árfolyam már figyelembe vette az összes ismert információt. Tehát a hírek beárazódtak, már csak a mi emberi érzelmeink befolyásolják az árat.

A Dow-elmélet azt jelentené, hogy csak emberi az érzelmeket kell tanulmányoznunk és nem a statisztikai adatokat. Mert az árak mozgásának tanulmányozása csak az emberi érzelmeket tükrözi.

A piacnak három trendje van

A Dow-elmélet szerint három fontos trend van a piacon. Az emelkedés az egymást követő magasabb mélypontok és az egymást követő magasabb csúcsok jelzik. A csökkenő trendet pedig az egymást követő alacsonyabb mélypontok mutatják, amelyeket egymást követő alacsonyabb csúcsok követnek.

  1. Elsődleges trend.
  2. Másodlagos vagy közbülső trend
  3. Kisebb trend vagy napi ingadozás.

Az elsődleges trend általában 1-3 év alatt tart. Ez a legfontosabb trend, mert hatással lesz a másodlagos és a kisebb trendekre is.

A másodlagos trend általában három hétig – három hónapig tart, és az elsődleges trenddel ellentétes irányban mozog.

A kisebb trend általában három hétnél rövidebb ideig tart. A kisebb trend ugyanúgy viszonyul a másodlagos trendhez, ahogy a közbülső trend viszonyul az elsődleges trendhez.

GBP/USD napi grafikon 

A trend három fázisa

A trend három szakaszból áll:

  • Felhalmozási fázis.
  • Nyilvános részvételi szakasz
  • Elosztási fázis.

EEUR/USD grafikon

A felhalmozási fázis a bika piac első szakasza, a legtájékozottabb traderek intelligens vásárlásait jelenti. Általában a felhalmozódási fázis a medve trend végén jelenik meg és extrém negatív hangulat jellemzi.

Az árgrafikonon a felhalmozási fázist a piac konszolidációja jellemzi.

A nyilvános részvételi fázisban kezdődik az árfolyam gyors mozgása. Ez az a fázis, amiben a legtöbb trendkövető részt vesz, és ez a legfontosabb, legnagyobb ármozgás.

Az elosztási fázis a medvepiac első szakasza, megkezdődnek a legtájékozottabb traderek intelligens eladásai. Ez a felhalmozási fázis ellentéte, és optimista érzelmekkel és olyan fundamentális adatokkal jellemezhető, amelyek jobbnak látszanak, mint korábban bármikor.

Az átlagoknak meg kell erősíteniük egymást

Ez az elv azt mondja, hogy a trend általános irányát meg kell erősíteni egy korrelált párral, ezzel erősítik egymást. Ha például az EUR/USD növekvő trendet mutat, az elsődleges GBP/USD trendnek felfelé kell mutatnia. De ha a GBP/USD nem erősíti meg az EUR/USD trendet, divergenciát tapasztalunk, valami nincs jól. Ez azt jelezheti, hogy a trendben hamarosan nagy változás következhet be.

A csökkenő EUR/USD trendet nem erősíti meg a GBP/USD trend, amely egymást követő alacsonyabb mélypontokat mutat, míg az EUR/USD-n magasabb mélypontot látunk és a trend az ár divergencia miatt irányt vált.

EUR/USD és GBP/USD napi grafikon

A volumennek meg kell erősítenie a trendet

A Dow-elmélet szerint a volumennek az elsődleges trend irányába kell elmozdulnia. Ha bika trendben vagyunk, a vásárlási volumen növekedését kell látnunk. És ha medve trendben vagyunk, növekedést kell látnunk az értékesítési volumenben. A gyenge volumen egy esetleges gyenge trendet jelez.

Azt feltételezzük, hogy a trend folytatódik, amíg egy határozott jelet nem mutat a fordulásra

A Dow-elmélet szerint egy trend várhatóan addig marad érvényben, amíg egy olyan nagy esemény nem történik, amely visszafordulást okozna. Ez a trendkövetkező rendszerek kiindulási pontja.

A fizika törvényéhez hasonlóan feltételezzük, hogy egy mozgó tárgy mozgásban marad, amíg egy külső erő meg nem változtatja az irányát.

A tradereknek a trend általános irányában kell kereskedniük, amíg egyértelmű jeleket nem kapnak, hogy a trend megfordult.

Következtetés

A Dow-elmélet megértésével jobb technikai elemzéseket végezhetsz és jobb traderré válhatsz. Az elvek nagyon egyszerűek, de minden trader számára erős alapot nyújtanak a kereskedéshez. Ezek az elvek szabályokat adnak a tradereknek, így segítenek az újoncoknak, hogy eltávolítsák az érzelmeiket a kereskedéstől.

Legyen naprakész

Ez az űrlap kettős bejelentkezéssel működik. A listához való felvétel előtt meg kell erősítenie az e-mail címét.

Bezár
>